• 1Intro.PNG
  • 2Intro.PNG
  • bala1.jpg
  • bala2.jpg

 

  Sri Balasai Nilayam Ashram

(Ashram Wikipedia ) 

 


Ashram w Kurnool


Sri Bala Sai Nilayam
Kurnool 518 001, A. P. Indien

Telefon: 0091 - 958 149 2942

WhatsApp: 0091 - 958 149 2942

E-Mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 
Ashram w Hyderabad


Sri Bala Sai Nilayam
Domalaguda No. 1-2-593-8
Gagan Mahal Colony
Hyderabad 500 029, A. P. Indien

Telefon: 0091 - 958 149 2942

WhatsApp: 0091 - 958 149 2942

E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


  

Wskazówki i porady przy organizowaniu podróży do Ashramu Sri Balasai Baby

 

Przy organizowaniu podróży do Avatara Sri Balasai Baby warto zwrócić uwagę nie tylko na sprawy związane z podróżą, ale również na obyczaje panujące w Indiach. Ten mały poradnik przedstawi Państwu parę sugestii i wskazówek na temat przygotowań, podróży oraz pobytu w Ashramie, aby mogli Państwo beztrosko cieszyć się swoim pobytem, który jest łaską i zaszczytem.

Postaramy się tutaj opisać etapy organizacji podróży i pobytu w Indiach z perspektywy naszych przeżyć:

 

Sri Balasai Baba zamieszkuje czasowo w Ashramie w Kurnoolu lub Hyderabad. Zaleca się dzień lub dwa przed odlotem ustalić miejsce pobytu Sri Balasai Baby. Zameldowanie w Ashramie najpóźniej 7 dni przed odlotem w języku niemiecki lub angielskim przyjmuje wyłącznie: Pan Christian Ross Telefon/ WhatsApp: 0091 - 958 149 2942 

Mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Proszę podać datę  oraz godzinę lądowania w Indiach widniejącą na bilecie lotniczym oraz nazwę linii lotniczych!

 

Szczególnie w czasie uroczystości takich jak: urodziny Balasai Baby (14 Stycznia), Mahashvaratri (święto ruchome luty/marzec) oraz Święta Bożego Narodzenia (24 - 26 Grudnia) zalecane jest, aby około 4 do 6 tygodni wcześnie zarezerwować miejsce w Ashramie, ponieważ w tym czasie wielu Devotees (oddanych Bogu) udaje się do Balasai Baby i ich noclegi oraz wyżywienie musi zostać zorganizowane. Najlepiej przed zakupem biletu zapytać Pana Christiana Rossa, czy są w danym terminie wolne miejsca w Ashramie.

 

Viza

Z naszego doświadczenia wynika, że przepisy odnośnie składania wniosków o wizę do Indii dosyć często się zmieniają. Zasady są różne nie tylko między ambasadami różnych krajów, ale nawet między konsulatami w tym samy kraju, dlatego polecamy Firmę Visa Processing Serviceswww.blsindiavisa-poland.com, która znajduje się w zakładce oficjalnej strony ambasady Indii w Polsce. Znajdą tam Państwo aktualne zmiany w przepisach, cenniki, wnioski do pobrania i wszystkie niezbędne informacje potrzebne do otrzymania wizy.

Wypełniony wniosek (wszystkie pola) z przyklejonym zdjęciem, kopią biletu lub rezerwacji, oryginałem wpłaty opłaty wizowej (proszę zrobić sobie kopię w innym wypadku nie mają Państwo żadnego dowodu wpłaty) oraz paszportem, (posiadającym, co najmniej rok ważności z jedną stroną wolną od pieczątek) wysyłamy listem poleconym pod adres: BLS INTERNATIONAL VISA SERVICES-POLAND UL. REJTANA 15, 7 piętro, lokal 13, 02-516 Warszawa. Proszę zapisać sobie numer paszportu, aby móc sprawdzić na stronie BLS INTERNATIONAL czy paszport jest już gotowy do odebrania.

W celu odebrania paszportu wyszukujemy kuriera (nam udało się to już za 17 zł) opłacamy dostarczenie przesyłki z BLS INTERNATIONAL do nas do domu. Kurier musi znać nazwisko osoby lub osób, których paszport ma zostać odebrany oraz adres doręczenia.

Ponadto, należy wysłać email na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. upoważniający firmę kurierską, którą wybraliśmy

(nazwa firmy kurierskiej, numer przesyłki) do odbioru paszportu/ów a także imiona, nazwiska oraz nr paszportów osób, których paszporty mają zostać odebrane.

Od roku 2015 istnieje możliwość opłacenia wraz z opłatą za wizę, również powrotnej przesyłki poleconej z Ambasady. Proszę się informować pod wyżej wymienionym adresem!

 

Lot

Wiele różnych linii lotniczych, różna ilość przesiadek, czasu podróży, jakości oraz ceny lotu, wybór nie jest łatwy. Można zarejestrować się na stronach linii lotniczych i zaprenumerować bezpłatnego „Newsletter”, dzięki któremu będziemy regularnie informowani drogą mailową  o akcjach promocyjnych lotów. Wyszukiwarki lotów pomagają również znaleźć czy porównać najdogodniejsze połączenie oraz cenę. Jeżeli chodzi o stan techniczny floty i wyszkolenie załogi to do światowej czołówki należą: Lufthansa, KLM, Air France, British Airways. Jeżeli bardziej zależy nam na miłej wielojęzycznej obsłudze, dobrym jedzeniu oraz multimedialnym wyposażeniu floty, Emirates, Singapore Airlines czy Quatar należą do czołówki światowej (stan na styczeń 2015) .Air India nie znajduje się w czołówce żadnej z tych kategorii za to cenowo zajmuje zazwyczaj pierwsze miejsce. Ceny kształtują się między 600€ -1200€ a zależne są od okresu w którym się leci (w ferie szkolne i święta, ceny są zazwyczaj wysokie), jeżeli jednak możemy sobie pozwolić na zakup biletu od 4 do 6 miesięcy wcześniej  to możliwy jest zakup za 600€ o każdej porze roku.

Przy długodystansowych lotach powinniśmy się stawić na lotnisku już ok. 4 godzin wcześniej, aby zdać bagaż. W zależności od linii lotniczych możemy zabrać 20-30 kg bagażu głównego oraz do 8 kg bagażu podręcznego. Przy nadawaniu bagażu warto zwrócić uwagę, aby bagaż został skierowany do docelowego lotniska w Hyderabad. Wcześniejsze przybycie na lotnisko umożliwia często wybór preferowanego przez nas miejsca.

W ostatniej fazie lotu do Hyderabad otrzymają Państwo wniosek wjazdowy do Indii. Trzeba podać dane osobowe oraz dane z paszportu, visy i biletu. Proszę wypełnić wszystkie pola, w innym wypadku urzędnicy indyjscy zmuszą Państwa do wypisywania wniosku na lotnisku a wtedy za plecami kolejka zmęczonych, niecierpliwych pasażerów.

Przy wyjeździe dostajemy na lotnisku wniosek wyjazdowy (pozostałości biurokracji angielskiej).

Korzystając z lotów z przesiadkami proszę się kierować oznakowaniem „Transfer”, w ten sposób unikamy wyjściowego sprawdzania celnego i możemy korzystać z możliwości bezcłowych zakupów „Duty Free”. Jeżeli Państwa przesiadka trwa dłużej aniżeli 4 godziny to przysługuje Państwu darmowy posiłek w restauracji wybranej przez Państwa linie lotnicze.

Warto również zbierać mile lotnicze, które umożliwiają (po nazbieraniu ich odpowiedniej ilości), zakupy czy przeniesienie do wyższej klasy przelotu.

 

Podróż z lotniska Hyderabad do Ashramu

Dzwoniąc przed przyjazdem do Pana Christiana Rossa z zapytaniem o miejsce pobytu Balasai Baby, istnieje możliwość zamówienia przez niego (darmowa usługa) dla Państwa taksówki z lotniska do Ashramu. W takim wypadku taksówkarz z szyldem z Państwa nazwiskiem oczekuje przy wyjściu z lotniska. Przy opóźnieniu samolotu dodajemy 50-100 RS (Rupees) za godzinę oczekiwania.

Inną możliwością jest skorzystanie z Prepaid-Taxi, biuro takich taksówek znajduje się przy wyjściu z lotniska. Podajemy adres Ashramu i opłacamy podróż w biurze (stały cennik). Dostajemy rachunek i taksówkarz tego biura prowadzi nas do taksówki, która zawozi nas na miejsce. Na miejscu dajemy mu mały napiwek ok. 30 RS. Wybierając Prepaid-Taxi nie musimy się już wykłócać o cenę za przejazd. Jadąc Taksówka do Karnool przyjęło się, że podczas postoju zapraszamy kierowcę na obiad na nasz rachunek ok. 100-150 Rs (kierowca taksówki ma już za sobą 5 godzinną podróż z Karnoolu) Na miejscu dajemy mu dodatkowo do ceny przejazdu napiwek w wysokości ok. 60 RS.

Alternatywnie istnieje możliwość podróży tzw. High-Tech-Bus, czyli autobusem z miejscami leżącymi z dworca autobusowego lub pociągiem. Rozkład jazdy znajdą Państwo na stronie: www.indianrail.gov.in

Orientacyjny cennik Taksówek z lotniska HYDERABAD
do Ashramu Hyderabad:
Osobowe z klimatyzacją  ok. 600 – 900 RS


do Ashramu Kurnool:
Osobowe z klimatyzacją ok. 2000 – 2500 RS

1zł to około 20 Rp (kurs lato 2015)

Proszę w czasie podróży nie spożywać nic nieumytego, nieobranego lub nieugotowanego oraz proszę nie pić wody z wodociągów. Płyny z butelek posiadające oryginalne zakrętki można spożywać bez obaw. Z zasady można bez problemu jeść świeżo ugotowane lub usmażone potrawy, jeżeli ich wygląd, zapach oraz nasza intuicja nas do tego namawiają.

Nam zasmakowała potrawa „Palak Paneer” czyli, szpinak z serem do tego „Roti”,czyli chlebek podobny do tego z kebabu oraz „Rice”, czyli ryż. Wszystko to „spicy” lub „very spicy” czyli ostro lub bardzo ostro. Jeżeli natrafimy w potrawach, na chilli to starajmy się ich nie spożywać, jeżeli jednak się to stało,  najlepiej pieczenie na języku ugasić jogurtem lub słodkimi ciastkami. Woda nie wiele pomaga.

Wielu podróżującym po Indiach dolega rozstrój żołądka, najlepszym sposobem leczenia jest spożywanie bananów oraz zwykłego gotowanego ryżu. Na kilka dni należy zrezygnować z ostrych rzeczy.

 

Szczepienia i medykamenty

Na stronie Centrum Informacji Medycyny Podróży:www.cimp.pl znajdziemy aktualne wytyczne odnośnie szczepień obowiązkowych i zalecanych dla podróżnych oraz,  rekomendację w zakresie profilaktyki dla poszczególnych krajów.

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Poradnik Polak za granicą”:  www.poradnik.poland.gov.pl  odnośnie Indii czytamy:

„SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

Nie występują szczególne zagrożenia epidemiami, choć należy się liczyć ze wzrostem zachorowań na malarię i dengę w okresie bezpośrednio po monsunie. Nie są wymagane żadne szczepienia. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną. W niektórych rejonach, np. Mumbaju, uzasadnione jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych. Zaleca się przestrzeganie higieny, picie wody wyłącznie przegotowanej lub płynów z zamkniętych fabrycznie pojemników. Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego wymoczenia w płynach dezynfekujących. Należy unikać żywienia się w ulicznych punktach gastronomicznych lub lokalach gastronomicznych niższych kategorii. W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do lekarza (mając na uwadze specyficzną florę bakteryjną stosowanie środków powszechnie używanych w Europie nie jest zalecane). Należy powstrzymywać się od picia napojów z lodem (niewiadome pochodzenie wody). Dostęp do opieki medycznej zależy od miejsca pobytu. W dużych miastach nie ma problemów z uzyskaniem fachowej pomocy w prywatnych ośrodkach zdrowia i szpitalach. Koszt wizyty lekarskiej waha się od 10 do 20 USD, doba w szpitalu kosztuje od 30 do 120 USD (bez zabiegów i badań). W mniejszych miastach ceny tych usług są odpowiednio niższe. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa.”  (skopiowane: styczeń 2016)

Jeżeli chodzi o zaopatrzenie w podróżną apteczkę to z doświadczenia zabieramy tylko to, co potrzebujemy w czasie podróży. Inne medykamenty są w Indiach ogólnie dostępne i o wiele tańsze. Stali mieszkańcy Ashramu (Permanent) oraz inni odwiedzający pomagają chętnie przy zakupach czy wizytach u lekarza.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed ukąszeniami komarów to polecamy Autan-Family lub olej goździkowy. Środki te nie wywołują uczucia mdłości u Balasai Baby, który ma bardzo czuły węch.

 

Ubiór

Dla społeczeństwa indyjskiego „odpowiedni ubiór” jest bardzo ważny. Dlatego będąc turystą i nie chcąc obrażać rdzennych mieszkańców powinniśmy się starać dopasować a przynajmniej nie prowokować swoim wyglądem lub zachowaniem. W wielkich miastach można często zauważyć europejski styl ubioru wśród młodzieży. Na terenach wiejskich oraz u osób starszych preferowany jest tradycyjny indyjski ubiór.

Nie jest wskazane noszenie krótkich spodni. Pokazywanie gołych nóg i ramion przeciwstawia się kulturze Indyjskiej. Świecenie gołymi kostkami czy krótkie i ciasne ubrania u kobiet oraz ubrania bez ramion są uważane w Indiach za seksowne. To, co u nas jest uważane za atrakcyjne w wielu częściach Indii bulwersuje i nie jest zrozumiane, ponieważ nie odpowiada to tamtejszej kulturze.

Do wędrówek po mięście polecamy lekkie europejskie ubranie. Jeżeli mamy problemy z ostrym słońcem to powinno się ze sobą zabrać: kapelusz, czapkę, okulary przeciwsłoneczne oraz krem z odpowiednim faktorem chroniącym przed mocnym promieniowaniem UV.

W Ashramie można chodzić ubranym po europejsku z zachowaniem wyżej wymienionych zasad lub ubrać się w stylu indyjskim. Kobiety mogą nosić „Sari” (8 metrowy kawałek materiału w specjalny sposób owinięty) lub „Punjabi” ( szerokie, luźne spodnie oraz długą część górną) do tego nosi się zawsze szal, który zasłania szyję. Mężczyźni nosządługie spodnie oraz koszule lub ubranie przypominające garnitur z dłuższą marynarką. Warto również zabrać ze sobą lekką kurtkę lub sweter na zimne wieczory. Jako obuwie polecamy sandały lub obuwie, które możemy bardzo łatwo zdejmować. Jest to bardzo praktyczne ze względu na zwyczaj zdejmowania butów przed wejściem do wszechobecnych świętych miejsc, mieszkań czy sklepów.

Przy uroczystościach takich jak urodziny Balasai Baby wskazane jest odświętne ubranie w białym kolorze.

 

Życie w Ashramie

Ashram nie jest hotelem jest raczej „kwaterą rodzinną”, każdy odwiedzający przywozi ze sobą: ręcznik, pościel, prześcieradło, kuchenne ręczniki, kubek, talerz, sztućce, serwetki, papier toaletowy, worki na śmieci, płyn do mycia, proszek do prania. Niektórzy zabierają elektryczny czajnik do zagotowania wody. W Ashramie  jest pralka oraz deska z żelazkiem, dostępna dla wszystkich tam przebywających. Każdy odwiedzający jest odpowiedzialny za czystość w swoim pokoju, łazience czy używanych przy posiłkach rzeczach. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca na rzeczy w pokojach, poleca się zabranie różnego rodzaju worków na ubrania czy półek z materiału, które można zawiesić przy łóżku. Polecamy dokonywać zakupów na miejscu, co zaoszczędza wożenia ciężkiego bagażu. Na miejscu w nowoczesnych supermarketach można zakupić (często o wiele taniej) znane nam z Europy produkty. Jedyną rzeczą, którą sami wozimy jest czekolada i kawa: indyjska nawet w znanych produktach smakuje inaczej.

Pomocny na pewno może się okazać słowniczek języka angielskiego oraz niemieckiego (większość stałych mieszkańców i odwiedzających to osoby niemieckojęzyczne).

W Mandirze (świątynia) indyjczycy jak i większość odwiedzających siedzą na ziemi, dlatego wskazane jest zabranie poduszki medytacyjnej lub kocyka. Dla osób starszych  zawsze przygotowana jest wystarczająca ilość krzeseł w tylnej części świątyni.

Ashramy posiadają własne studnie głębinowe z filtrowaną wodą nadającą się do zaparzenia kawy czy herbaty, oryginalną wodę butelkowaną możemy zakupić również w Ashramie.

Pamiętajmy jednak, że znajdujemy się podróży w duchowej,  dlatego powinniśmy nasze „podróże” po mieście i na zakupy ograniczyć do minimum.

Powinniśmy być zawsze świadomi tego, że Ashram jest miejscem świętej pielgrzymki, dlatego nie powinno się łączyć pobytu w Ashramie z turystycznymi, ayurvedycznymi i tym podobnymi terminami. Kierownictwo Ashramu nie pomaga w organizowaniu takich wypraw a osobom mającym takie plany proponowane jest zamieszkanie w hotelu.

Przed podjęciem takiej pielgrzymki wskazane jest zaciągniecie informacji na temat Avatara Sri Balasai Baby. W języku niemieckim i angielskim można znaleźć wiele publikacji na Jego temat. W języku polskim niestety jeszcze bardzo mało wiadomości, ale w razie potrzeby, chętnie odpowiemy na Państwa pytania w miarę naszych skromnych możliwości.

Strona:  www.sribalasaibaba.de  jest często aktualizowana i posiada  tłumacza Google, który pozwala nam z grubsza zrozumieć sens podanych tam informacji.

 

Na temat pobytu w Ashramie Baba powiedział:

„Przyjeżdżacie tutaj, aby przebywać w Boskiej obecności, aby medytować i się całkowicie nastawić na Boga. Nie pozwólcie, aby zewnętrzne zdarzenia i warunki was od tego powstrzymywały. Pozostańcie  na mnie ciągle nastawieni i ignorujcie wszystko inne. Nie jesteście tutaj, aby  obserwować innych, krytykować i oceniać. Jesteście tutaj tylko z powodu was samych, z powodu waszego osobistego rozwoju spirytualnego i waszego spirytualnego połączenia ze Mną. Bądźcie tego zawsze świadomi.”

„Poruszam się bezpośrednio miedzy wami. Bawię się, żartuję, posilam się z wami i daje wam we właściwym czasie spirytualne instrukcje. Przy całej tej fizycznej bliskości, na którą wam pozwalam, powinniście jednak nigdy nie zapomnieć, kto Ja jestem. Zachowuję się jak wasz najlepszy przyjaciel, jednak nie powinniście przekraczać granic zachowania pełnego szacunku w stosunku do waszego Boskiego nauczyciela.”

„Guru (nauczyciel) przekazuje techniki i wskazuje drogę do Boga. Dla Boga nie istnieje nic do wskazywania, jeżeli On bezpośrednio siedzi przed wami . Wystarczy po prostutylko Go kochać i się do Niego modlić. Wtedy wszystko przyjdzie do was samo przez się . Guru nauczy cię może metody wzbudzenia Kundalini. Bóg podaruje ci przez Jego łaskę bezpośrednio oświecenie. Guru ma uczniów, Bóg posiada devotes (oddani Bogu). Guru może ci dać mądrość, jednak on sam otrzymał ją od Boga. Bóg jest w stanie poprzez Jego łaskę i miłosierdzie podarować ci mądrość bezpośrednio.

Jeżeli siedzisz już w autobusie pierwszej klasy to, dlaczego, chcesz przesiadać się do normalnego autobusu? Bóg jest super świadomością! Mądrość jest super świadomością, poprzez mądrość przychodzi oświecenie. Jednak, czym jest oświecenie? Oświecenie jest niczym innym jak urzeczywistnieniem Boga. Czym jest urzeczywistnienie Boga? Jeżeli nic innego nie postrzegasz poza Bogiem - jeżeli poza Bogiem nic innego dla ciebie nie istnieje – to jest urzeczywistnienie Boga. Osoba oświecona dąży tylko do zjednoczenia z Bogiem – więcej nie jest możliwe. To jest wszystko, co jest do zdobycia. Tutaj w tym miejscu macie nadzwyczajne szczęście, że spirytualny mistrz i Bóg są jednym i tym samym. Dlatego przysłuchujcie Mi się w czasie nauczania dobrze i traktujcie Mnie, jako swojego Guru, w przeciwieństwie do medytacji, gdzie powinniście się na Mnie koncentrować jak na swoim Bogu. U Mnie macie łatwo, ponieważ istnieje szansa jednoczesnego wsłuchiwania się w Słowa Boże i w tym samym czasie jesteście w stanie Go oglądać. W tym Ashramie możliwe jest spotkanie Boga na zewnątrz i jednocześnie również w was samych. W tym miejscu jest Bóg na wszystkich płaszczyznach dla was widoczny i obecny!”

 

Reguły zachowania w Ashramie

Mieszkając w Ashramie mamy możliwość przebywania blisko Sri Balasai Baby, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie kilku reguł.

W czasie spotkań ze Sri Balasai Babą powinniśmy się odnosić ze stosownym szacunkiem. Powinniśmy zachować odpowiedni dystans. Nie powinniśmy go dotykać. Jeżeli spotkamy Balasai Babę to witamy go słowami „Balasai Ram” ze złożonymi jak do modlitwy rękami i stoimy aż nas zaprosi abyśmy podeszli bliżej.

Jeżeli siedzimy razem z Balasai Babą podczas „Satsang” (rozmowy na temat Boga) nie powinniśmy się do Baby zbliżać, jeżeli sam nas do tego nie zachęca.

Pytania Balasai Babie możemy stawiać tylko wtedy, jeśli nas do tego zachęca.

Na każde spotkanie z Balasai Babą przychodzimy świeżo wykapani i w świeżych ubraniach. Staramy się nie perfumować.

O 8:00 rano i 19:00 wieczorem odbywają się w Świątyni godzinne śpiewy „Bhajanów” które należą do obowiązków mieszkańców Ashramu. W tym czasie Świątynia w Ashramie jest otwarta również dla odwiedzających z zewnątrz.

Palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie innych narkotyków oraz spożywanie mięsa jest w Ashramie zabronione

Odradza sie po wieczornym śpiewaniu Bhajanów z względu na bezpieczeństwo opuszczać Ashram.

Odradza się pozostawianie na dachu Ashramu po godzinie 18.oo ubrań do suszenia (zostają często zabierane przez małpy).

Odradza się wymianę adresów lub numerów telefonów z indyjczykami.

Odradza się dawania datków dla żebraków (wspieramy ich złe przyzwyczajenia, czy grupy zawodowych żebraków).

 

Inne informacje

Podczas rozmowy informacyjnej z Panem Christianem Rossem można się dowiedzieć na temat aktualnej ceny od osoby za dobę pobytu z wyżywieniem w Ashramie (cena za dobę pobytu z wyżywieniem wynosi 30 Euro od osoby-stan styczeń 2016). Można płacić w Euro i Rupiach.

W Hyderabad i w Karnoolu goście dostają trzy posiłki (śniadanie,obiad i kolację), w Hyderabad serwowane jest europejskie śniadanie.

W Ashramie znajdują się pokoje z klimatyzacją oraz bez klimatyzacji. Niestety nie ma możliwości rezerwacji wybranego pokoju. Pokoje rozdzielane są według płci (kobiety i mężczyźni oddzielnie, mieszane pokoje tylko dla małżeństw i rodzin) oraz ilości osób w Ashramie w danym czasie.

Najkrótszy możliwy pobyt w Ashramie to 7 dni. Goście poniżej 25 lat muszą być w towarzystwie osoby starszej (powyżej 25 lat).

Pokoje posiadają gniazdka 220V jednak nie zawsze w pobliżu łóżka, dlatego zalecane jest zabranie ze sobą przedłużacza jak i latarki z powodu częstych przerw w dostawie prądu.

Większość toalet w Ashramie to toalety europejskie, jednak rury odpływowe są o wiele mniejsze aniżeli w Europie i łatwo je zapchać (Indyjczycy nie używają papieru toaletowego ani chusteczek higienicznych). Dlatego zużyty papier toaletowy i inne przedmioty higieny osobistej wkładamy do woreczka na śmieci a następnie wyrzucamy wraz z innymi odpadami do kubła na śmieci przy bramie wyjściowej Ashramu.

Indyjska waluta to Rupee. Przy wyjściu z lotniska w Hyderabad po lewej stronie znajduje się kantor gdzie możemy według kursu dziennego wymienić Dolary czy Euro. W Hyderabad oraz w Karnoolu znajdą Państwo wystarczająco wiele automatów, w których za pomocą EC-karty czy karty kredytowej można pobrać pieniądze. Możecie Państwo również w każdej chwili wymienić pieniądze w Ashramie u Pana Christiana Rossa.

Indyjskie gesty różnią się diametralnie od polskich. Jeżeli indyjczyk ma na myśli: „Tak” to kiwa głową na boki tak jakby jego głowa była bardzo luźno zawieszona nad ramionami (mnie przypomina to te maskotki jamników w samochodach sprzed lat, które kiwały głowami---mój przykład ma  zobrazować ten gest, który bardo przypomina nasze „nie” i prowadzi do przykrych pomyłek porównanie to nie ma na celu obrazy  indyjczyków). Natomiast indyjskie: „NIE” to taki krótki ruch głową, tak jakby chciało się przegonić muchę z czubka nosa jednym ruchem głowy, wzmocniony negatywnym mlaśnięciem języka lub ruchem ręki. Rozróżnienie indyjskiego „Tak” i „Nie” wymaga początkowo wyostrzonego zmysłu obserwacji.

W Indiach nie podaje się dłoni na przywitanie, witamy innych mówiąc: ”Balasai Ram” (pozdrawiam Boskość w tobie).

Podczas zakupów w mieście zdarza się, że zostaniemy poczęstowani indyjską herbatą (czarna herbata z cukrem, mlekiem i mieszanką przypraw). Dla indyjczyka odmówienie wypicia herbaty graniczy z obrazą.

 

Klimat i strefy czasu

Brak wody stał się w wielu częściach Indii wielkim problemem. Dlatego goście proszeni są o oszczędne korzystanie z wody.

Indyjczycy są bardzo uzależnieni od deszczów monsunowych, które mają wielki wpływ na rolnictwo i całą gospodarkę żywnościową. W Indiach panuje ogólna radość z powodu opadów deszczu. Okres monsunowy trwa od połowy czerwca do września. Okres ten cechują temperatury od +30 °C do +35 °C oraz bardzo wysoka wilgotność powietrza sięgająca 90%. Deszcz pada w tym czasie bardzo często i bardzo obficie. Okres od połowy listopada do połowy stycznia można klimatycznie porównać do naszego polskiego lata. Noce od 14 °C do 18 °C oraz w ciągu dnia temperatura rzadko przekraczająca 25 °C. W tym czasie spotkamy wielu Indyjczyków w kurtkach z czapkami i szalikami, ponieważ jest to ich zima. Od lutego do marca w wiosnę kształtują się temperatury w dzień od +25 °C do 30 °C. Natomiast latem, kwiecień do początku czerwca temperatury sięgają 45°C.

 

Indie posiadają tylko jedną strefę czasową. Różnica w czasie miedzy Indiami a polskim czasem letnim to: + 3.5 godz. a czasem zimowym to: + 4.5 godz. Np. jeżeli w Polsce latem jest godz.12.00, to w Karnoolu mamy godz. 15.30